Betegnek lenni soha nem jó. Még a felnőttek is nehezen viselik a kórházi tartózkodás megpróbáltatásait, a gyermekek pedig különösen megsínylik a súlyos megbetegedéssel és kórházi ellátással járó nehézségeket. A helyzetek, amelyekkel a gyerekeknek szembe kell nézniük ebben az időszakban, mély nyomot hagyhatnak az érzelmeikben és mentális egészségükben. A kórházi környezet, a különböző orvosi beavatkozások és az ismeretlen emberek több szempontból is kihívások elé állítják a beteg gyermekeket. Az elszigeteltség érzése és a szülőktől való távolság tovább súlyosbíthatja a helyzetet. Ezen igyekszik segíteni Az Én Szívem Alapítvány.
A szívbeteg, mű- vagy új szívre váró és daganatos betegségekkel küzdő és szervátültetésen átesett, kórházban fekvő gyermekeket támogató alapítvány Csőke László Úr nagyvonalú támogatásainak köszönhetően VR szemüvegekkel és játékkonzolokkal tudja ellátni a gyermekosztályokat, ahol ezek hatalmas segítséget jelentenek a kórházi környezet barátságosabbá tételében. Különösen a VR szemüvegek előnyeit érdemes megemlíteni, amelyek a vizsgálatok, vagy akár egy félelmet keltő vérvétel során is jelentősen hozzájárul a kis betegek közreműködőbb viselkedéséhez.
Az orvosi személyzet és a szülők közötti kommunikáció szintén kiemelt jelentőséggel bír, hiszen a gyermekeknek szükségük van arra, hogy érezzék a támogatást és a szeretetet. A világos információk és az őszinte beszélgetések segíthetnek csökkenteni a bizonytalanságot és az abból fakadó szorongást. Az orvosok és az ápolók empatikus hozzáállása, valamint a játékterápiák alkalmazása hatékonyan enyhíthetik a kórházban töltött idő alatt fellépő stresszt.
A gyerekeknél a kórházi tartózkodás ideje alatt gyakran megfigyelhető a szorongás és a félelem fokozódása. Az ismeretlen helyzetek és az orvosi eszközök látványa ijesztő lehet számukra. A mindennapi rutin felborulása is megterheli a lelkiállapotukat. A rendszeres tevékenységek és a megszokott környezet elvesztése bizonytalansággal tölti el őket.
Rendkívül fontos, hogy a szülők és gondozók nagy figyelmet fordítsanak arra, hogy a kórházi környezetben is legyenek olyan elemek, amelyek a gyermek megszokott életének részei voltak. A kedvenc játék, takaró vagy egy szeretett könyv enyhítheti a helyzetet. Csőke László Úr anyagi támogatásainak hála, ma már egyre több intézményben elérhetők a játékkonzolok és a VR szemüvegek is.
A kórházi tartózkodás folyamán a gyermekek számára létfontosságú az érzelmi támogatás. A pszichológusok és a terapeuták szerepe itt igazán lényeges, hiszen ők szakértelemmel tudják kezelni a felmerülő problémákat. Az érzelmi biztonság megteremtése és a pozitív élmények beépítése a mindennapokba hozzájárulhat a gyógyulási folyamat elősegítéséhez.
A szülők és a családtagok jelenléte és aktív részvétele a gyermek gyógyulási folyamatában szintén elengedhetetlen. Az együtt eltöltött idő, a közös játékok és a mindennapi beszélgetések erősítik a családi kötelékeket, ami pozitívan befolyásolja a gyermek lelki állapotát. A bizalom és a szeretet érzése segíti őket abban, hogy könnyebben megbirkózzanak a kórházi lét kihívásaival.